Książkowe podsumowanie czerwca 2018 książki

Książkowe podsumowanie czerwca 2018

Praca nad pisaniem podsumowania czerwca 2018 w sposób niemal automatyczny spłodziła kolejny wpis. Miesiąc ten obrodził w tak wiele zakończonych lektur, że aż samo prosiło się o nieco dłuższą formę ich spisania. Oto zatem książkowe podsumowanie czerwca 2018.

„Ekstremalne Przywództwo” – Jocko Willink, Leif Babin

Ex członkowie i liderzy Navy Seals, absolutnie elitarnej jednostki specjalnej w służbie Stanom Zjednoczonym. Dziś pracują jako konsultanci biznesowi i przenoszą praktyki z pola bitwy na obszar zarządzania. Ich filozofia obraca się wokół idei tzw. ‚ekstremalnego zawłaszczenia’, tj. wzięcia całkowitej i pełnej odpowiedzialności za podwładnych i podległe nam obszary, zaczynania szukania winy i rozwiązań od siebie. Trochę za dużo tutaj opisów działań bitewnych, później ich przełożenie na sytuacje biznesowe miejscami jest sztampowe, jednak książka ostatecznie mi się całkiem spodobała. Nie przynosi objawienia, jednak z pewnością jest wartościowa dla początkujących i średnio-zaawansowanych liderów. 3,5/5 Alexów.

„The Truth” – Neil Strauss

Autor „The Game”, czyli książki opisującej świat i praktyki ‚artystów podrywania’ tym razem odbywa podróż wgłąb siebie i swoich potrzeb względem seksu i związków. Terapia dla seksoholików, traumy z dzieciństwa, mocno graficzne opisy orgii czy życia w poliamorycznej komunie – to wszystko tu jest, przeplatane ogromną ilością rozmyślań na temat swoich zachowań, reakcji na związkowe sytuacje i faktyczny potrzeb związanych ze sferą intymną. Niektóre z tych rozważań faktycznie dają sporo do myślenia, zwłaszcza osobom, które podchodzą bardziej analitycznie do swojego życia w związku. Sporo jest tu jednak problemów pierwszego świata, przez co momentami rozważania autora są irytująco przesadzone. 3/5 Alexów.

„Harry Potter i Zakon Feniksa” – J.K. Rowling

Tego opisywać w zasadzie nie trzeba. Piąta i najdłuższa część cyklu. Czyta się to łatwo i przyjemnie, choć też nie można oprzeć się wrażeniu – obecnego niestety w wielu książkach czy filmach – że autor gdzieś tak w 80% zorientował się, ze trochę się dzieło za bardzo rozrosło i trzeba by jednak trochę bardziej do brzegu. Przez to na koniec lektury ma się wrażenie, że połowa z tych 800 stron mogłaby ostatecznie do książki nie trafić. Do tej pory IMHO najsłabsza część. 3/5.

„Siła Nawyku” – Charles Duhigg

Autor opisuje mechanizmy tworzenia nawyków, ich źródła oraz sposoby ich zastępowania. W przypadku tego typu pozycji trzeba oczywiście uodpornić się na wodolejstwa, jednak sama esencja jest tutaj bardzo wartościowa i daję mocne 4/5.

„How to stop worrying and start living” – Dale Carnegie

O ile „jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” jest książką ponadczasową, o tyle ta pozycja jednak już trochę trąci myszką. Porady są z perspektywy dzisiejszego, zgoła życia niż te z czasów powstawania książki w większości dosyć trywialne. Oczywiście na dosyć wysokim stopniu ogólności wciąż są słuszne, jednak dla większości ludzi jakkolwiek świadomych tego, co się dzieje w ich głowach, to dużo już nie wniosą. 3/5 Alexów

Książkowe podsumowanie czerwca 2018 zakończone – prezentuje się całkiem nieźle. Lista jest nie taka krótka i – co bardzo dla mnie istotne – różnorodna. Lipiec też będziemy cisnąć 😉

Alex
Prywatnie - bardzo szczęśliwy mąż, zapalony gracz, podobno niezły fotograf. Cały czas uczę się siebie i odkrywam nowe pokłady rzeczy do poprawy. Sporo schudłem ostatnio, to dobrze. Zawodowo - project manager z zacięciem do marketingu...